تحریر دفاتر قانونی

, , ,
تحریر دفاتر قانونی

تحریر دفاتر قانونی چیست؟

دفاتر قانونی ،به دفاترکل و روزنامه و مشاغل گفته می شود که برای ثبت رویداد های مالی شرکت ها و موسسه هایی که موظف هستند مالیات پرداخت کنند مورد استفاده قرار می گیرند،تحریر دفاتر قانونی برای ارائه به اداره مالیات تنظیم میشوند .بنابراین تحریر دفاتر قانونی نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود .تحریر این دفاتر باید مطابق با قوانین لازم در تحریر دفاتر ثبت شود . محاسبه ی مالیات به صورت خود اظهاری صورت می گیرد ولی اگر در تحریر دفاتر قانونی از قوانین در تحریر استفاده نشود ،مالیات به صورت علی الراس در نظر گرفته می شود.وزمانی که علی الراس می شوید ،اظهار نامه ی مالیاتی شما مورد قبول نمی باشد .

زمانیکه متخصصان دانا محاسب فکور به کمک شما می آیند:

زمانی که دفاتر و اسناد و برای محاسبه درامد مشمول مالیات به ممیز یا سر ممیز ارائه شود وغیر قابل رسیدگی تشخیص داده شود ومدارک و تحریر دفاتر قانونی به علت عدم رعایت موازین قانونی و آئین نامه های مربوط مورد قبول واقع نشوند ،در این صورت مراتب با ذکر دلایل کافی کتبا تا 31 تیر ماه به مودی ابلاغ میشود و پرونده به هیات حسابرسی واگذار میشود ومودی ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ ،باید به هیات مذکور مراجعه کنند ونسبت به رفع اشکال اقدام کنند و توضیح بدهند .بعد از 10 روز هیت نظر خودرا اعلام میکند .این نظر ممکن است تایید بر نظر حوزه ی مالیاتی و رد دفاتر وتشخیص علی الراس باشد،یا اینکه با رد دلایل حوزه مالیاتی و با تایید مودی رسیدگی را طبق دفاتر تجویز می کند .از این رو برای برای جلوگیری کردن از علی الراس شدن باید تمامی مواردبر تحریر دفاتر را رعایت کند . یکی از مواردی که باید در تحریر دفاتر به ان توجه کرد این است که کلیه رویداد ها در دفاتر روزنامه به روز ثبت شود و بدون فاصله به دفاتر کل انتقال یابد.

پیشنهاد بازدید  موسسه و شرکت خدمات مشاوره مالیاتی | مالی | حسابداری | حسابرسی در تهران سر

مواردی که در تحریر دفاتر باعث رد شدن دفاتر می شود و ما خدمات بهینه خود را ارائه میدهیم:

1)دفاتر از حالت پلمپ خارج شود و یا فاقد برگ در داخل دفاتر باشد.

2) امتناع از وقایع و رویدادهای مالی رخ داده در محل شرکت.

3)ثبت وقایع و رویدادهای مالی در حاشیه دفاتر.

4)ثبت وقایع و رویداد های مالی در بین خطوط دفاتر.

5) پاک کردن اطلاعات موجود در داخل دفاتر به هر نحوی که باشد (پاکن ، تراشیدن و ازبین بردن).

6) قرار دادن صفحات خالی در بین صفحات دیگر به منظور تکمیل آن در زمان دیگر.

7) بستانکار شدن حساب های نقدی و بانکی بدون در پیوست پرینت حسابها.

8) تحویل با تأخیر اصلاحات پس از به وجود آمدن اشتباه.

9) عدم استفاده از اوراق های ماده 169 (قانون مالیات های مستقیم ).

10)تحریر دفاتر سال های گذشته به جای استفاده از دفاتر فعلی.

11) عدم تطابق اطلاعات موجود در نرم افزار حسابداری با تحریر دفاتر قاونی صورت گرفته.

پیشنهاد بازدید  مشاوره مالی

12)اطلاعات دفاتر با اطلاعات سیستم الکترونیکی تطابق نداشته باشد.

13) ثبت هزینه ها و در آمدهایی که به صورت غیر واقع در نظر گرفته شده باشند و این در صورتی باشد که برای اداره ی مالیاتی قابل استناد قرار گیرد.

14) ثبت فعالیت ها بین سطرهای دفتر ممانعت دارد و در صورتی که تمام یا قسمتی از فعالیت داخل آن نوشته شود سبب رد دفاتر خواهد شد.

15)ثبت فعالیت ها با استفاده از ابزارهایی که به آسانی قابل محو شدن باشند مانند مواد گرانیتی.

16) پاک کردن موارد ثبت شده به هر طریقی که امکان داشته باشد( پاک کردن ، تراشیدن )،بنابراین برای اصلاح موارد اشتباه می بایست با خودکار قرمز بر روی مورد اشتباه خط کشیده شود و پس از آن با استفاده از همان خود نویس قبلی مورد صحیح آن وارد شود.

17) تاخیراتی که در تحریر دفاتر روزنامه و مشاغل (تبصره های 2 الی 4 ماده ی 13 و ماده ی 17) در واقع تاخیر تا 15 روز و برای شرکت های تازه تاسیس تا 30 روز و مطابق با ماده ی 14 تاخیری که در تحریر دفاتر کل تا 15 ماه بعد تحویل داده شود بلامانع می باشد و بیش از زمان های ذکر شده سبب رد دفاتر خواهد شد.

پیشنهاد بازدید  هزینه اظهارنامه مالیاتی

18) عدم ثبت عملیات شعبه و یا شعب در دفاتر مرکزی.

19)عدم تطابق مطالب مندرج در دفاتر با مشاغل موجود که با توجه به اطلاعات موجود در سیستم های الکترونیکی که در آن اطلاعات اشخاصی که از آنها استفاده می نمایند موجود می باشد.

20) قرار دادن سطور بیش از حد خالی در تحریر دفاتر قانونی ، دفاتر روزنامه به هر منظوری که خالی رها شود.

شرکت حسابداری و حسابرسی دانا محاسب فکور به شما اطمینان میدهد در رابطه با تحریر دفاتر به روز و مطابق تمامیه قوانین مربوط با استفاده از دانش و تجربه ای که در مورد قوانین و موازین مربوطه و جلوگیری از علی الرس شدن را ارائه خدمت کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *