تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی

,
تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی

چگونگی تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی :

با توجه به قوانین مالیاتی ایران، مودیان مالیاتی در راستای بهره مندی از تسهیلات و مزایای قانونی، موظف به طی مراحل قانونی میباشند زیرا عدم رعایت قوانین مذکور، موجب اعمال جرایم و محرومیت از معافیت های مالیاتی برای آنان خواهد شد

به موجب قوانین تجارت کشورمان، هر شخصیت حقوقی ( شرکت ) باید پس از تاسیس شرکت و تشکیل پرونده مالیاتی در واحد مالیاتی مربوطه اقدام نماید.طبق مقررات مربوطه ، شرکت تا 2 ماه پس از تاسیس موظف به تشکیل پرونده مالیاتی و پرداخت حق التمبر مالیات سرمایه می باشد و طبق قانون دو در هزار، 0.2%سرمایه شرکت را پرداخت نماید .

پس از تشکیل پرونده مالیاتی به سراغ اخذ کد اقتصادی می رویم زیرا شرکتی که پرونده مالیاتی نداشته باشد قادر نمیباشد کد اقتصادی اخذ نماید و شرکت بدون کد اقتصادی نمی تواند هیچگونه فعالیت رسمی و قانونی داشته باشد،همچنین شرکتی که فاقد پرونده مالیاتی باشد در پایان سال مالی نمی تواند اظهارنامه مالیاتی فعالیت شرکت را به سازمان مالیات و دارایی تحویل دهد

پیشنهاد بازدید  پیش ثبت نام کد اقتصادی اشخاص حقیقی

اخطارها و جرایم مالیاتی :

در راس مطلب چنانچه شرکت برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی به سازمان امور مالیاتی مربوطه مراجعه نکند، مرتکب جرم شده است.

مشمول جریمه مالیاتی باید دو برابر مبلغ اولیه به اضافه مبلغ اولیه را پرداخت کند.به عبارتی در صورت عدم تشکیل پرونده و پرداخت حق التمبر دارایی ظرف دو ماه ، به جای قانون 2 در هزار ، معادل 6 در هزار سرمایه ثبت شده شرکت باید پرداخت نمایند.

چنانچه شرکتی در سال مالی گذشته هیچگونه فعالیتی ننموده باشد جهت اعلام عدم فعالیت شرکت، تشکیل پرونده در حوزه مالیاتی الزامی است.
چنانچه فاصله تاسیس شرکت تا زمان تشکیل پرونده بیش از یک سال باشد توضیحات شرکت  بابت عدم تشکیل پرونده الزامی است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

تعیین حوزه مالیاتی مربوطه برای شرکت شما :

برای تعیین حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی می بایست به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مربوط مراجعه نمایید که توصیه می شود به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی، کد پستی دقیق خود را نیز از اداره پست استعلام کنید زیرا در صورت مغایرت آدرس قانونی با کد پستی، در مراحل دریافت کد اقتصادی دچار مشکل میشوید

پیشنهاد بازدید  محاسبه حقوق و دستمزد

از دلایل نیاز به کد اقتصادی برای امور مهم تجاری عبارتند از :

  • اخذ کارت بازرگانی.
  • صدور فاکتور.
  • افتتاح حساب بانکی
  • شرکت در مناقصات
  • تنظیم قرارداد با شرکت های دولتی

زمان مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی :

تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه ها به غیر از حوزه مالیاتی غرب تهران یک هفته زمان نیاز دارد.در حوزه مالیاتی غرب تهران به دلیل بازدید اداره دارایی مستغلات از مکان شرکت،تشکیل پرونده مالیاتی به زمان بیشتری نیاز دارد.جهت تسریع و اطمینان در انجام مراحل مربوطه با ما تماس بگیرید.

الزامات تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی :

 – وقتی یک شرکت تاسیس می شود، بدون داشتن پرونده مالیاتی قادر به دریافت کد اقتصادی نمیباشد لذا شرکت نمی تواند هیچگونه فعالیت رسمی و جانبی داشته باشد.

 – بدون تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی شرکت نمی تواند درانتهای سال مالی، اظهارنامه مالیاتی فعالیت یا عدم فعالیت خود را به اداره دارایی ارائه دهد که این امرخود موجب ایجاد مشکلات مالیاتی برای شرکت میگردد.

 – چنانچه شرکت در موعد مقرر برای تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نکرده باشد، مشمول جرائم اشاره شده در بالا خواهد شد

 – و بالاخره اینکه داشتن کد اقتصادی برای هر فعالیتی الزامی است.

 

پیشنهاد بازدید  خدمات موسسه حسابداری

در آخر موسسه حسابداری و حسابرسی دانا محاسب فکور با بیش از دو دهه تجربه آماده ارئه انواع مشاوره ها و خدمات مالی میباشد.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *