نحوه محاسبه مالیات عملکرد شرکتها

نحوه محاسبه مالیات عملکرد شرکتها

 

مالیات عملکرد شرکتها چیست

مالیات قسمتی از درآمد های دولت بوده که از مشمولان دریافت می شود. دولت با درآمد حاصل از مالیه های عمومی مخارج خود را تامین کرده و سعی می کند کمتر وابسته به درآمد ناشی از انرژی های تجدید نشدنی مانند نفت و گاز باشد چرا که این منابع یک روزی تمام میشوند و دولتها باید بتوانند برنامه ریزی درستی در استفاده از آنها داشته باشند .

مالیات عملکرد شرکت ها همانطور که از نامش پیداست مالیاتی است که از نحوه عملکرد شرکت ها و بنگاههای اقتصادی و موسسات تجاری و دارای درآمد اخذ میشود. شرکتها طبق قانون موظف هستند کلیه مراودات مالی خود را در دوره های مشخصی در دفاتر مالی و قانونی ثبت کرده و این مراودات مالی شامل سود و زیان حاصل از داد و ستد هم می باشد .

با مشخص شدن مقدار خالص و واقعی سود شرکتها و کسر کلیه هزینه ها اعم از هزینه های تولید، دستمزد، مواد اولیه و بسیاری دیگر از آن به میزان تا ۲۵ درصد از سود آن را دریافت میشود که اصلاحا مالیات عملکرد نامیده میشود. بررسی و تعیین میزان این مالیه ها بر اساس اظهارنامه ارسال شده توسط مودیان صورت گرفته و سازمان مربوطه بر اساس اظهارنامه ارسال شده و اسناد و مدارک پیوست آن که قانونا باید ارسال شود میزان این نوع مالیه ها را تعیین کرده و مودیان در موعد مشخصی موظف به پرداخت میشوند.

پیشنهاد بازدید  موسسه و شرکت خدمات مشاوره مالیاتی | مالی | حسابداری | حسابرسی در پرواز

 

مالیات عملکرد چگونه محاسبه می شود؟

بعد از آنكه صورتحساب سود و زيان شركت تنظيم گرديد بايد به ميزان 25% رقم سودخالص شركت به عنوان ماليات عملكرد محاسبه و ثبت شود. در پايان دوره مالي، ابتدا كليه درآمدها و هزينه ها به حساب خلاصه سود و زيان بسته مي شوند. اگر مانده حساب خلاصه سود و زيان به صورت بستانكار باشد به معني سود است و از اين بابت بايد ثبت حسابداري ذيل انجام شود:

خلاصه سود و زيان ***

تقسيم سود ***

اولين اقدامي كه در خصوص حساب موقت و واسطه تقسيم سود بايد انجام شود، محاسبه و پرداخت ماليات است. بر اساس قانون مالياتهاي مستقيم، ماليات عملكرد به ميزان 25% سود خالص است كه پس از محاسبه بايد به صورت ذيل ثبت شود:

تقسيم سود ***

ماليات پرداختني ***

لازم به ذكر است كه مبلغ فوق بايد در اظهارنامه مالياتي مربوطه درج شده و همزمان مبلغ آن نيز به حساب سازمان مالياتي واريز گردد. در اين خصوص، معمولا شركتها اقدام به صدور يك فقره چك به تاريخ 31/04/..13 مي نمايند و تحويل اداره مالياتي شهرستان مربوطه مي دهند.در خصوص چك مربوطه بايد حساب اسناد پرداختني بستانكار گردد. نكته مهم اين است كه با توجه به قطعي نشدن ماليات، پرداختي مزبور بايد به عنوان پيش پرداخت ماليات و به شرح ذيل ثبت شود:

پیشنهاد بازدید  قرارداد مشاوره و خدمات مالیاتی

پيش پرداخت ماليات ***

اسناد پرداختني ***

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *