حسابرسی رعایت

حسابرسی رعایت

حسابرسی رعایت چیست؟

حسابرسی رعایت مربوط به حصول اطمینان دولت است که آیا یک کسب و کار تحت قوانین و مقررات یک توافق خاص قرار دارد؟ گزارش های حسابرسی رعایت عبارت است از حسابرسی یک فعالیت، بخش یابرنامه به منظور تشخیص این­که فعالیت مذکور طبق مقررات و قوانین مفاد قرارداد، طرح و یا هر ضابطه از پیش تعیین شده دیگر انجام شده باشد.

به عنوان مثال، بگذارید بگوییم یک شرکت مجبور است که دستمزد هرکارمند یا پیمانکار را به دولت گزارش کند. از ممیزی می توان برای ارزیابی کارکنان و همچنین پرداخت آنها به منظور اطمینان از اینکه مالیات به درستی پرداخت می شود و همه چیز در وضعیت مطلوب قرار دارد، درخواست میشود.

هدف حسابرسی رعایت چیست؟

یک هدف اصلی انجام یک حسابرسی داخلی یا خارجی، ارزیابی اثربخشی یک شیوه کاری و پیروی از قوانین کسب و کار است. یعنی حسابرس طبق بررسی فرایندها و معاملات باید تعیین کند که مورد بررسیشده مطابق با استانداردهای تعیین شده میباشد و این امر را باید موسسه حسابرسی معتبر انجام دهد.

پیشنهاد بازدید  موسسه و شرکت خدمات مشاوره مالیاتی | مالی | حسابداری | حسابرسی در بازار

چرا یک حسابرسی رعایت مورد نیاز است؟

حسابرسی رعایت می تواند به دلایل مختلفی مورد نیاز باشد به عنوان مثال اگر در گذشته کسب و کاری قوانین زیست محیطی را نقض کرده باشد، کسب و کار ممکن است اغلب حسابرسی شود. این می تواندیک حسابرسی گاه به گاه باشد تا اطمینان حاصل شود که کسب و کار در حال یهبود است. به عنوان نمونه ای از پارچه نساجی، فرض کنید منسوجات شناخته شده  به شدت از لحاظ زیست محیطی مضر هستند،بنابراین یک ممیزی گاه به گاه معمول است تا اطمینان حاصل شود که آلودگی منابع محلی را در پی ندارد.بسته به موضوع، هر حسابرسی می تواند توسط اشخاص مختلف انجام شود.در مثال مذکور یک ممیزی اجباری می تواند برای تعیین یک کارخانه نساجی به دنبال دستورالعمل قانون حفاظت از محیط زیست برای دفع زباله باشد و این سازمان می تواند کسی را از کسب و کار خود بفرستد یا آنها می توانند یک شخص ثالث را برای ارزیابی آسیاب و ارسال نتایج در آن استخدام کنند.

پیشنهاد بازدید  موسسه و شرکت خدمات مشاوره مالیاتی | مالی | حسابداری | حسابرسی در فرمانیه

مزایای حسابرسی رعایت برای کارفرمایان

علاوه بر ارزیابی اثربخشی حسابرسی رعایت، گزارش نهایی اغلب شامل پیشنهادات و توصیه هایی برای چگونگی مالکیت کسب و کار می تواند برنامه را بهبود بخشد. برای کمک به صاحب کسب و کار در ایجادتغییرات برنامه، حسابرسان اغلب به طور کامل هر ضعف و یا نقص، از جمله دلایل ممکن برای وقوع آن و عواقب یا پیامدهای بالقوه علاوه بر توصیه های بهبود برنامه را نیز توصیف می کند و این یکی از مزایای خدمات حسابرسی معتبر میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *