خدمات حقوق و دستمزد

خدمات حقوق و دستمزد

تعریفی ساده درباره خدمات حقوق و دستمزد

خدمات حقوق و دستمزد در واقع سهم پرسنل و کادر کارمندی در قبال تولید محصولات و خدمات مجموعه بوده که جزو مهمترین هزینه های آن مجموعه به حساب می ایند و در اصل این قسمت از هزینه ها نیاز به کنترل و بررسی و تجزیه تحلیل دارد.که ثبت این هزینه ها به طور کلی در دفاتر روزنامه و دفتر کل انجام میشود.

مجموعه کارهای قانونی که در بخش حقوق و دستمزد انجام میشود :

 • شماره پرسنلی
 •  شماره بیمه
 •  قوانین بیمه و مالیات
 •  ماموریتها
 •  تهیه اسناد
 •  لیست حقوق و دستمزدهای ماهیانه
 •  ساعات اضافه کاری
 •  کسورات حقوق
 • مساعده

در زمینه کارهای قانونی حقوق و دستمزد علاوه بر امور فوق الذکر، فارغ التحصیلان رشته امورمالی باید اطلاعات جامع و کافی در زمینه های دیگر داشته باشند که بعنوان مثال دو نمونه را طبق قانون کلی برایتان به صورت جامع توضیح میدهیم.

حق بیمه:

به موجب قانون تامین اجتماعی، کارفرما با تنظیم لیست حقوق و دستمزد کارکنان باید ماهانه ۷ درصد از حقوق و مزایای هر یک از کارکنان خود را پس از کسر معافیت های مقرر به عنوان حق بیمه سهم کارگر یا کارمند کسر کرده و به همراه حق بیمه سهم کارفرما که ۲۳ درصد است (۲۰ درصد بابت بیمه اجتماعی و ۳ درصد بابت بیمه بیکاری) حداکثر تا پایان ماه بعد به حساب های مربوط واریز کرده و ماهانه فهرست کاملی از مشخصات حقوق بگیران و میزان حقوق هر یک از آنها را به ادارات تامین اجتماعی محل فعالیت ارسال نماید.

طبق ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و بیمه شده به سازمان می باشد و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق، مزایای سهم بیمه شده را کسر نموده و سهم بیمه خود را به آن افزوده سپس به سازمان تایید نماید. در صورتی که کارفرما از کسر حق بیمه، سهم بیمه شده خودداری کند، شخصاً مسئول پرداخت آن خواهد بود.

پیشنهاد بازدید  روش تهیه صورتهای مالی حسابداری

مالیات:

مجموع حقوق و دستمزد هر یک از کارکنان بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی مشمول کسر مالیات بر درآمد حقوق است. کارفرمایان باید هر ماهه با تنظیم لیست حقوق و مزایای کارکنان، مالیات حقوق هر یک از کارکنان خود را طبق جدول مالیاتی سال، محاسبه و از حقوق آنها کسر نموده و حداکثر تا پایان ماه بعد، وجوه کسر شده را به حساب بانکی مخصوص وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز و فهرستی مشتمل بر نام و نشانی حقوق بگیران و میزان حقوق هر یک از آنها را به حوزه مالیاتی محل فعالیت موسسه تسلیم و رسید دریافت نمایند.

وظایف واحد حقوق و دستمزد در یک موسسه:

محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه براساس کارکرد تاییدشده توسط واحد کارگزینی

محاسبه و اصلاح کارکردهای اعلام شده توسط واحد کارگزینی در طی هر ماه

محاسبه تسویه حساب های پرسنل قراردادی و رسمی

به طور مستقیم و غیر مستقیم یکی از وظایف حسابداران درباره هزینه حقوق و دستمزد است که در عین سادگی جز با اهمیت ترین خدمات حسابداری یک موسسه است که با محاسبه دقیق و پرداخت به موقعه حقوق و دستمزد باعث ایجاد رابطه خوب و ارامش بین پرسنل و کارفرما میشود و در نتیجه افزایش بهره‌ وری میشود.

واحد کارهای تحت کنترل حقوق و دستمزد یک مجموعه :

مطلب بعدی که میشود درباره ان سخن گفت واحد کارهایی است که تحت کنترل حقوق و دستمزد یک مجموعه است شامل :

 • بخش کارگزینی
 • بخش برنامه ریزی
 • بخش زمان سنجی
 • بخش ثبت اوقات کار
پیشنهاد بازدید  مشاور مالی و حسابداری

حال به توضیح مختصر درباره هر یک از واحدهای کاری فوق الذکر و وظایفی که در بخش حقوق و دستمزد انجام میشود میپردازیم

خدمات حقوق و دستمزد

بخش کارگزینی:

 در این بخش اشخاصی که برای استخدام وارد مجموعه ای میشوند تا قرارداد کاری منعقد کنند حضور پیدا میکنند و به طور توافقی درباره زمان کاری، روزهای کاری، حقوق و دستمزد و سایر موارد دیگر قرارداد خود را تنظیم میکنند که بعد از آن، این بخش نیروی مورد نظر را به عنوان پرسنل معرفی میکنند.

بخش زمان سنجی:

در این بخش زمان استاندارد انجام کار را تعیین میکنند و بعد از آن با جمع مدت زمان استاندارد بخشهای دیگر نظیر برنامه ریزی حسابداری،حقوق و دستمزد و حسابداری، بهای تمام شده انتقال میابد.

بخش برنامه ریزی:  

در این بخش قبل از شروع هر کاری با استفاده از زمان استاندارد، مجموعه برنامه ریزی بخشهای مختلف را انجام میدهد تا بتواند امکان مقایسه و کنترل هزینه های واقعی دستمزد با بودجه دستمزد و ساعات کار اصلی و ساعات کار استاندارد را پیش بینی کند.

 بخش ثبت اوقات کار:

این بخش در یک مجموعه وظیفه جمع اوری اطلاعات در همه بخشها را دارد با استفاده از کارت ساعت کار و کارت اوقات کار.

عوامل موثر در خدمات حقوق و دستمزد :

یکی دیگر از موردهای مهم در زمینه خدمات حقوق و دستمزد سرعت عمل به موقع جمع آوری مبالغ صحیح قابل پرداخت به تک تک اعضای کادر کارمندی یک مجموعه یا یک موسسه است. برای کمک به وظایف حسابداران به طور کلی میتوان گفت در زمینه خدمات حقوق و دستمزد یکی از امتیازهای خوب ومهمی که در دنیای پیشرفته امروز وجود داره نقش پررنگ و مهم کامپیوتر هست و پیاده سازی سیستم حسابداری قوی که باعث با سرعت پیش رفتن کارها و محاسبات دقیق و بدون عیب میشود.

پیشنهاد بازدید  خدمات حسابداری

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد :

هر موسسه یا شرکت و یا هر مجموعه با توجه به نوع فعالیت و تعداد پرسنل دارای شرایطهای متفاوتی است. اما به طور کلی شامل حقوق کارکرد، حق اولاد، حق مسکن، نوبت کاری و … است.

در نرم افزار حقوق برای ثبت سند حسابداری حقوق و دستمزد باید این شرایطها  به صورت معین و با تعیین کدهای مربوط به حسابداری ثبت شود.

خدمات موسسه حسابداری :

خدماتی که در این زمینه ما برای شما ارائه میدهیم با توجه به توضیحات مذکور انجام مهمترین عملیات کارکنان شماست.

به طور کلی اگر شما کارفرما هستید و به دلایل متعدد از جمله مشغله کاری و یا هر نوع دلیلی فرصت انجام این خدمات را ندارید و یا تازه شروع به کار و فعالیت کرده اید باید بدانید که مهمترین کاری که الزاما در مجموعه کاری خود انجام دهید بررسی و محاسبه دقیق و سر وقت حقوق و دستمزد کارکنان شماست که باز هم این محاسبات به صورتهای مختلف انجام میگیرد.

موسسه حسابداری و حسابرسی دانا محاسب فکور آماده انجام ریز به ریز این خدمات حقوق و دستمزد و سایر خدمات حسابداری و حسابرسی میباشد.

محاسبات ما به چه صورتی است؟

از نظر ما کارکنان یک مجموعه به دو دسته کارگر و کارمند(پرسنل) تقسیم میشوند.بر این اساس به آنچه در ازای کار انجام شده توسط کارکنان اداری (کارمندان) پرداخت میشود حقوق وبه پرداختی کارگران دستمزد گفته میشود.که ما این کار را برای شما اسان نموده ایم و در کوتاهترین زمان با سرعت عمل بالا به طور صحیح و دقیق این محاسبات را برایتان انجام میدهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *